En Çok Yağ Yakan 10 Yiyecek

En Çok Yağ Yakan 10 Yiyecek

En Çok Yağ Yakan 10 Yiyecek

Sağlığınızı bozmadan kilo vermek için yapmanız gereken şey çok basit: Doğru besinleri doğru porsiyon miktarıyla beslenmenize dahil etmek. Yağ yakımı için doğru yiyecekleri aşağıda sizlere sunuyoruz.

Kırmızıbiber

Acı sevenler, sevmeyenlere göre daha şanslıdır çünkü kırmızıbiberin içindeki kapsaisin maddesi metabolizmayı hızlandırırken vücut ısısını yükselterek enerji harcamanızı sağlar. Eğer reflü, gastrit gibi hastalıklarla boğuşmuyorsanız ve midenizde bir sorun yoksa yemeklerinize rahatlıkla kırmızıbiber ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay, yağ yakımını artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bilimsel araştırmalar günde bir fincan yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre yüzde 45 oranında daha yavaş kilo aldığını ortaya koymuştur. Ancak yeşil çayın yağ yakıcı etkisinden tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız günde 3 kupa içmeniz şart. Tansiyon problemi olan kişiler ise aynı etkiyi beyaz çay içerek yakalayabilir. Beyaz çayın antioksidan özelliği yeşil çaydan iki kat fazladır.

Su

Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, su dengesinin korunmasıyla mümkündür. Dolaşımı hızlandıran su, yağ yakımını da hızlandırır ve zayıflama sürecinin olmazsa olmazlarındandır. 60 kg birinin günlük içmesi gereken minimum su miktarı 1800 ml'dir. Buna ek olarak içtiğiniz her bir bardak çay ve kahve için de ekstra bir bardak su ilave etmeniz gerekir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, yağ yakar, şeker isteğini keser ve kilo vermenize yardımcı olur. Özellikle sabah aç karnına bir bardak suya koyulan bir tatlı kaşığı elma sirkesi tokluk hissi vererek, daha fazla yemek yemeninizi önler ve yağ yakımına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzda detoks etkisi yaratarak midenin ph seviyesini de dengeler. Sirke asidik bir madde olduğu için suyla tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Yoğurt

Günde iki öğün yoğurt yemek, vücudun hızla yağ yakmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, yoğurt yiyerek kilo vermeye çalışanların yüzde 22'sinin daha çok kilo verdiğini, yoğurt yemeyen insanların da yüzde 66 oranında daha kilolu olduğunu ortaya koymuştur. Yoğurt yemeyenlerin fazla kilolarının daha çok bel bölgesinde toplandığı kanıtlanmıştır. Ayrıca yoğurt içeriğindeki yüksek kalsiyum ve protein, kiloların sağlıklı bir şekilde yani yağdan verilmesini sağlar. Özellikle ev yapımı yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin.

Yumurta

Günde bir adet yumurta yiyerek 12 haftada kas ve yağ ölçüsü bakımından çok güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz. Yumurtanın tok tutucu etkisi üzerine yapılan bilimsel bir çalışma, her sabah bir adet yumurta yiyenlerin yemeyenlere göre günde yüzde 30 daha az kalori aldığını ortaya koymuştur.

Zerdeçal

Eski zamanlardan beri şifa kaynağı olarak görülen bu mucizevi besin, son zamanlarda yağ yakıcı özelliğiyle oldukça popüler. Maksimum verim elde etmek için zerdeçalı tavada zeytinyağı ve karabiberle ısıtıp yemeklerinizi bu karışımla yapabilirsiniz. Böylece biyoyararlılığı yüzde 5'ten 80'e çıkarmış olursunuz. Bu karışımın aynı zamanda kanserden koruyucu etkisi de var.

Çörek Otu

Tohum halinden maksimum fayda görmek için çörek otunu iyice çiğnemelisiniz. Yağını kullanacaksanız sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. İnsülin direnci olan hastaların vazgeçilmezi olan bu besinin hem yağ yakıcı hem de şeker dengeleyici özelliği var.

Tarçın 

Yağ yakma ve tatlı isteğini bastırma özelliğiyle bilinen tarçın, çoğu kişi için mutfağın olmazsa olmazıdır. İster içtiğiniz suya çubuk tarçın koyup bekletin, ister sütlü kahvenizin içine bir tatlı kaşığı ilave edin, tarçın her şekilde yağ yakar ve tok tutar. Tarçın kullanmak kaloriyi azaltır. Bir tatlı kaşığı toz tarçın 6 kaloridir.

Avokado

Son yılların popüler gıdalarından avokadonun faydaları saymakla bitmez ancak en etkili özelliği yağ yakması ve tok tutmasıdır. Bir adedi 250 kalori olan avokado bir meyve olsa da besin içeriği olarak yağ grubuna girer ve kalorisi yüksektir. “Yağ, yağ ile yakılır” prensibi doğrultusunda porsiyonu abartmadığınız takdirde avokadoyu salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşenur Servet